Kwas chlebowy uznawany jest za napój bezalkoholowy, ale posiada niewielką zawartość alkoholu (0,7–2,2%). Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest całkowicie naturalny. Taki prawdziwy kwas chlebowy powinien powstawać bez użycia jakichkolwiek konserwantów i substancji sztucznych. Niewielu z nas wie, że kwas chlebowy został wynaleziony w X wieku przez Słowian, a w średniowieczu był niemniej popularny niż nalewki z Litwy i miód pitny. Kwas chlebowy jest co prawda kojarzony najbardziej z kulinariami litewskimi, to w Rosji i na Ukrainie uznaje się go za napój narodowy już od XVI wieku. Litewską odmianę kwasu chlebowego nazywa się gira. Kwas chlebowy powinien zawierać dużo drożdży, a jak najmniej bakterii. Poza alkoholem powinien znajdować się w nim odczyn kwasu mlekowego.

Gira ma słodko-kwaśny zapach i posmak świeżo upieczonego chleba. Dzięki temu, że nie jest zbyt słodki świetnie gasi pragnienie i jeszcze długi czas po schłodzeniu utrzymuje niską temperaturę. Kolor naturalnego kwasu chlebowego powinien być jasnobrązowy, na dnie i ściankach może tworzyć się naturalny osad, który jednak powinien zniknąć po odpowiednim wstrząśnięciu butelką. Jak powstaje litewska gira? Jest oczywiście otrzymywana przez kwaśną i alkoholową fermentację chleba. Do tego dodaje się cukier lub owoce oraz drożdże. Czasami przyprawia się miętą. W Rosji, na Białorusi i Ukrainie kwas chlebowy sprzedawany jest w specjalnych beczkach na ulicy. Pamiętajmy jednak, że naturalny kwas chlebowy należy spożyć do trzech-czterech dni od wytworzenia. Oczywiście wtedy, gdy robimy go sami. Wiele browarów produkuje kwas chlebowy z datą ważności nawet do dziewięciu miesięcy. A to wszystko dzięki temu, że stosują specjalną technologię i pasteryzację w wysokiej temperaturze.

Na Litwie (a także w Rosji) bardzo popularną praktyką jest wytwarzanie własnego kwasu chlebowego przez restauracje i inne lokale. Najczęściej są wytwarzane w sposób zgodny z naturalną produkcją kwasu. Należy jednak uważać, ponieważ w restauracjach stosuje się coraz częściej substancje konserwujące i gira kupiona w restauracji nie będzie się różnić niczym od litewskiej giry zakupionej w sklepie.